نخ منسوجات خانگی

soheilnasj
نخ ابریشمی

منسوجات خانگی

 منسوجات به دو دسته تقسیم می شوند :

 منسوجات بافته شده : شامل در هم بافتن مجموعه ای از نخ های بلند تر ( پود) با مجموعه ای از نخ های مقطعی (تار) می شود. این کار توسط دستگاهی تحت عنوان دستگاه بافندگی که انواع مختلفی دارد صورت می پذیرد. برخی هنوز هم بافندگی را با دست انجام می دهند ولی حجم گسترده ای از این کار توسط ماشین انجام می شود.  کاموا بافی و قلابدوزی شامل در هم بافتن حلقه ای کاموا می شود که یا توسط میل کاموا و یا قلاب قلابدوزی  در یک خط شکل می گیرند.

 منسوجات بافته نشده : به منسوجاتی گفته میشود که از تار و پود تشکیل نشدند و به وسیله توده الیاف که به روش های مختلفی با هم درگیر شده اند و در هم فرو رفته اند تشکیل شده اند. بارزترین مثال برای این منسوجات موکت و پارچه های نمدی هستند.

مواد تشکیل دهنده :

منسوجات را می توان از مواد گوناگون تهیه کرد. این مواد از ۴ منبع اصلی می آیند : حیوانات ( پشم و ابریشم) ، گیاهان ( پنبه ، کتان ، کنف ) ، مواد معدنی ( آزبست ، الیاف گلس ) و مصنوعی ( نایلون ، پلی استر و اکریلیک ). در گذشته تمام پارچه ها از الیاف طبیعی ساخته می شدند مانند گیاهان و حیوانات و مواد معدنی. در قرن ۲۰ این مواد را از نفتاز قبیل نایلون هم استخراج می کردند.

قابلیت قدرت و دوام پارچه ها با یکدیگر متفاوت است. این پارچه ها شامل پارچه های ظریف هستند.

تنوع منسوجات خانگی :

منسوجات خانگی شامل : پتو، حوله، رو فرشی، سرویس های خواب ( رو تختی، تشک و… ) و… می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *