نخ ابریشمی

soheilnasj
نخ فیلامنتی
soheilnasj
نخ منسوجات خانگی

ابریشم

ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیلهٔ کرم ابریشم گرفته می‌شود.

ابریشم از جمله الیاف حیوانیست و برای تولید پارچه‌های دستباف زیبا، لطیف و با ارزش به کار می‌رود.

ابریشم،لیفی است پروتئینی که بر اثر انجماد موادی که کرم ابریشم ترشح می‌کند، بدست می‌آید و از دو فیلامنت موازی که توسط ماده چسبناکی به نام صمغ به یکدیگر چسبیده، تشکیل شده است.

 نخ های ابریشمی را با استفاده از الیاف ابریشم تهیه می کنند. برای این منظور می بایست پیله ها را که فقط بصورت یک کلاف ابریشم است، با دستگاه ریسندگی باز کنند.

برای این منظور ابریشم پیله ها در حالیکه در آب گرم قرار دارند، به وسیله ماشین ریسندگی ریسیده و باز می شوند.

الیاف ابریشم را توسط ماشین های ابریشم کشی به هم می ریسند و نخ ابریشمی به دست می آورند.

نخ ابریشمی بصورت کلاف بدست می آورند که برای تهیه یک کیلو ابریشم خام ۴۵۰۰ پیله لازم است و هر پیله در حدود ۱۰۰۰ متر نخ ابریشم می دهد.

خواص نخ های ابریشمی:

نخ ابریشمی به واسطه نرمی، شفافیت همراه با ظرافت و استحکام فوق‌العاده‌ای که دارد، یکی از مهم‌ترین و گرانبهاترین الیاف‌ها شمرده می‌شود.

ابریشم به دلیل ویژگی‌های خاص خود ازجمله سبکی، ‌نرمی، ‌مقاومت درنــوسانات گرمایی، رنگ پذیری، ‌جاذب الرطوبه بودن، عایق پذیری الکتریکی وبه طورکلی لطافت، ظرافت و دوام،‌ جایگاه ویژه و ممتازی را به خود اختصاص داده است .

موارد کاربردی ابریشم:

ابــریشـــم به عنوان ماده اولیه در تولید محصولاتی مانند فرش، پارچه، ‌پیراهن، شال گردن، آویزهای دیواری، تزئینات داخلی، روبالشی، اتاق خواب و منزل و …. استفاده می‌شود.

علاوه‌ بر آن در ساخت چتر نجات، ‌تودوزی لاستیک، رگهای مصنوعی، نخ جراحی و … نیز مصرف می‌گردد.

از میان تمامی تارهای منسوجات، ابریشم به دلیل ویژگی‌های خاص خود ازجمله سبکی، ‌نرمی، ‌مقاومت درنــوسانات گرمایی،رنگ پذیری، ‌جاذب الرطوبه بودن، عایق پذیری الکتریکی وبه طورکلی لطافت، ظرافت و دوام،‌ جایگاه ویژه و ممتازی را به خود اختصاص داده است.

به همین سبب، در دنیای منسوجات، ابریشم را ملکه منسوجات می‌نامند و متقاضیان خاص و زیاد خود را دارا می‌باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.