الیاف پلی استر در صنعت نساجی

soheilnasj
نخ شنیل در صنعت نساجی

الیاف پلی استر

صنعت نساجی یکی از قدیمی ترین صنایع به شمار می رود که شامل تمامی فرآیندهای رنگرزی و چاپ و همچنین تولید الیاف و در نتیجه تبدیل آنها به نخ می باشد.

در صنعت نساجی الیاف به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

  • الیاف مصنوعی

  • الیاف طبیعی

الیاف مصنوعی دارای دو منشا مصنوعی و طبیعی می باشند. پلی استر، اکریلیک، مداکریلیک، پلی اتیلن، پلی پروپلین و پلی آمید دارای منشا مصنوعی هستند و الیاف شیشه و همچنین ویسکوز نیز دارای منشا طبیعی می باشند.

الیاف پلی استر به عنوان الیاف مصنوعی شناخته می شوند اما میتوان آنها را جایگزین نخ طبیعی نیز دانست. الیاف پلی استر توسط انسان و به صورت صنعتی تولید شده و درصد بسیاری از بازار را به خود اختصاص میدهند. این الیاف از PET تولید شده و پس از گذشتن از تمامی مراحل کششی و حرارتی به صورت الیاف کوتاه یا استیپل برش داده می شوند. برای تولیدات الیاف پلی استر میتوان دو تکنولوژی تک مرحله ای و دو مرحله را با توجه به ضخیم بودن و نبودن الیاف دنبال کرد.

تکنولوژی تک مرحله ای معمولا برای تولید الیافی ک از ظرافت و حساسیت قابل توجهی برخوردار نیستند، استفاده میشود که انرژی مصرفی کمتری را به همراه دارد. تکنولوژی دو مرحله ای نیز برای تولید الیاف با ظرافت و حساسیت بالا است که کیفیت و خواص فیزیکی آنها کاملا کنترل شده می باشد.

نرم بودن، گرم بودن و در عین حال بادوام بودن از ویژگی های مهم الیاف پلی استر محسوب می شوند. این الیاف کاملا لطیف بوده و قابل شستشو توسط ماشین نیز میباشند. این الیاف کاربردهای بسیاری داشته و معمولا برای مصارفی که نباید تحت رطوبت قرار گیرند استفاده می شوند. از جمله کاربردهای این الیاف عبارت اند از : عروسک سازی، عایقهای حرارتی و رطوبتی، مبل، فرش، کف پوشهای خودرو، انواع لباس، انواع کالا خواب و …. .

الیاف پلی استر از استحکام و مقاومت بالایی در برابر چروک شدن، ساییده شدن، کپک زدن و کشیده شدن برخوردار هستند. این الیاف به دلیل خاصیت آب گریز انتخاب بسیار مناسبی برای محیط های خیس و نم دار بوده و در برابر عملیاتی مستمر کاملا مقاوم هستند.

از دیگر خواصی که در الیاف پلی استر حائز اهمیت است خواص شیمیایی آنهاست. پلی استر در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی مانند انواع اسیدهای ضعیف، مواد قلیایی رقیق، انواع مواد سفیدکننده مانند الکل ها، صابون ها و مواد مصرفی برای خشک شویی نیز مقاوم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *