الیاف ویسکوز (ریون) یا VSF

soheilnasj
نخ ATY ( ایرتکسچره ) در صنعت نساجی
soheilnasj
نخ فیلامنتی

الیاف ویسکوز یا VSF

الیاف ویسکوز یا ویسکوز ریون (VSF) از مواد طبیعی تولید میشوند و برخلاف تصور بسیاری از افراد دارای الیافی طبیعی میباشند. این الیاف غالبا از گیاهانی که دارای سلولز می باشند مانند کاه برنج، کاه گندم و تفاله نیشکر تولید میشوند و بسیار شبیه پنبه هستند اما از لحاظ ظاهری و بافت نسبت به پنبه سطح چند وجهی و دندانه دار دارند.

برای تولید الیاف ویسکوز، ابتدا تمامی مواد طبیعی مورد استفاده اعم از چوب درختان به صورت خمیر در می آیند و پس از طی مراحلی از جمله رشته ساز و استخر انعقاد به الیاف تبدیل میشوند. از خواص فیزیکی ویسکوز (ریون) میتوان به استحکام کم آنها اشاره کرد. استحکام این الیاف نسبت به پنبه کمتر بوده و هنگام رطوبت کاهش می یابد. این الیاف دارای خاصیت چروک شدن بالایی هستند که به دلیل خاصیت ارتجاعی کم این الیاف می باشد و نسبت به پنبه درخشان تر هستند و اگر به مدت طولانی مقابل آفتاب قرار گیرند تغییر رنگ میدهند.

الیاف ویسکوز مصارف بسیاری در تولید رومیزی، لباس زنانه، ورزشی و زیرپوش دارند و علت آن استحکام کمی است که به خود اختصاص داده اند. پارچه هایی که از الیاف ریون یا ویسکوز تهیه می شوند مقاومت خوبی در برابر گوله گوله شدن دارند و از خاصیت الکتریسیته پایینی برخوردار هستند. این پارچه ها بسیار نرم بوده و خاصیت تنفس پذیری خوبی دارند به همین دلیل جزو الیاف خنک محسوب می شوند. این الیاف رنگپذیری بسیار خوبی داشته و هنگام رنگرزی به آسانی رنگ دار می شود.

الیاف ویسکوز ریون را میتوان به شکل های گوناگون مانند پشم، کتان و یا ابریشم درآورد. الیاف ریون میتوانند کوتاه پرزدار و یا بلند و کشیده باشند، از الیاف کوتاه پرزدار میتوان کتان و پشم را تولید کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *